English (United Kingdom)Ukrainian (Ukraine)Русский (Russian Federation)

kovalenkoМикола Коваленко, проректор з науково-педагогічної, економічної та інноваційної діяльності:

Перш за все варто сказати, що університет для мене є по суті рідним, адже саме тут я отримав вищу освіту на економічному факультеті. І коли я закінчив його у 1991 році, то Іван Миколайович Брюховецький, на той час ректор, напевне, побачив у мені певний потенціал та запропонував створити планово-фінансовий відділ, який я і очолив, реалізовуючи на практиці ідеї Івана Миколайовича, на той час доволі прогресивні й новітні. Так, саме ми перші в Сумській області почали навчати студентів на комерційній основі, і в 1995 році у нас кількість бюджетних і комерційних коштів була майже однаковою. А потім вже і педагогічний, і політехнічний інститути у нас переймали цей досвід. Адже раніше ніхто ніколи цим не займався, бо 100-відсотково всі навчальні заклади фінансувалися з бюджету.

Але займалися ми не тільки тим, що запровадили комерційну форму навчання. Так, ми повернули у власність університету свою котельну, яку самі ж і будували, і, оскільки газ тоді був дешевший, то ми заробляли ще й постачанням тепла та економили власні кошти. Запровадили виготовлення столярних виробів у власному столярному цеху, дерево обробляли, будували теплиці, обробляли землю, тобто, крім основної роботи – навчання студентів, ми вчилися заробляти кошти всіма доступними способами.

Як відомо, у 1997 році в університеті змінилося керівництво, ректором став Олександр Царенко, який запропонував мені посаду проректора з фінансових питань. Потім, починаючи з 1999 року, я працював у Сумській обласній державній адміністрації, в мої задачі входило реформування аграрного сектору, розпаювання землі, під час якого йшла приватизація земель аграрного призначення. Нам вдалося за 2 роки увійти до п’ятірки кращих областей по аграрному сектору. Тоді я отримав нагороду від Кабінету Міністрів за результати роботи.

Після того я працював першим заступником генерального директора – фінансовим директором Харківського тракторного заводу, і це був дуже корисний і позитивний досвід: за півтора роки моєї роботи з потенційно збиткового підприємства, яке щомісяця отримувало 10-15 мільйонів гривень збитків, завод став рентабельним.

Моїм наступним місцем роботи стала державна акціонерна компанія «Хліб України». Задача стояла непроста: упродовж півроку  ліквідувати борг в 1 мільярд 146 мільйонів гривень. Але зі зміною найвищого керівництва в країні я потрапив у такі умови, що для того, щоб залишитися на посаді, я мав вступити до однієї з партій, а я завжди залишався поза політикою, я виробничник, тому пішов з цієї посади у бізнес, де працював з 2005 по 2011 роки. Там заробив певний капітал, яким користуюся і до цього часу.

Посаду проректора з науково-педагогічної, економічної та інноваційної діяльності у Сумському національному аграрному університеті ректор Володимир Ладика запропонував мені, напевне, ще й тому, що ми давно знаємо один одного, працювали разом, у нас однакові підходи до реалізації ідей, створення команди, у нас дуже багато спільних рис.  Я впевнений, що Володимир Іванович – саме той керівник, який може вивести наш навчальний заклад у лідери.

Що ж стосується мого бачення своєї місії на посаді проректора з фінансової діяльності, то я маю задачу організувати детальний аналіз фінансової діяльності СНАУ, складання економічних прогнозів тощо. Я маю чіткий план: перший етап, що триватиме 2-3 місяці, – це систематизація використання трудових, матеріальних та грошових ресурсів; а вже з липня ми плануємо впроваджувати систему оптимізації, пов’язану з економією ресурсів, а також упорядкування трудових відносин. І паралельно – розвиток системи додаткових надходжень. Один з кроків – це збільшення кількості іноземних студентів. Я впевнений, що в цьому році нам вдасться стабілізувати фінансове становище. Ми плануємо створити перехідний залишок, тому що надходження фінансових ресурсів в університеті не є рівномірним, воно коливається – у першому та третьому кварталі зазвичай виникають проблеми, які стабілізуються у другому та четвертому.

Також звернемо увагу на виробництво: будемо планувати роботу кожної структури, яка заробляє гроші. Суть цього полягає в одному: ні ректор, ні проректори не в змозі самостійно збільшити економічні результати без створення системи мотивації керівникам середньої ланки. Тобто кожен повинен мати розуміння: якщо він заробляє кошти для університету, тим самим він зміцнює й свою матеріальну базу, збільшує заробітну плату своїх співробітників. Законодавство України дозволяє заробляти додаткові кошти, а в університеті є для цього необхідна матеріальна база. Але люди цим не займаються, бо не мають мотивації. Я не кажу, що у нас щось організовано неправильно, зовсім ні, просто на сьогоднішній день склалися такі умови, що виш практично стабілізувався, вийшов на нормальний режим роботи, але тут знову піднявся долар – з 8 гривень до 25. До того ж підняли мінімальну заробітну плату, тобто витрати різко зросли, а підняти суму за навчання настільки, щоб це було рентабельним, ми не можемо, бо ринок навчальних послуг диктує ціни. Тому треба шукати шляхи додаткового заробітку, в тому числі у науковій діяльності, яка може бути дуже прибутковою. В університеті на сьогодні вже склалася велика когорта молодих докторів наук, яким немає ще й 40 років, це велика перспектива для СНАУ.

Взагалі хотів би ще раз підкреслити, що в Україні за аграрним сектором – майбутнє. І вже років через три ми це відчуємо: на сьогоднішній день є потреба у продуктах харчування в усьому світі, але самостійно Україна на цей ринок не зайде. Сьогодні кожен агрохолдинг займається цим питанням самостійно, і фактично 40% продукції у нас експортується. Але коли будуть створені умови і відкриються ринки Євросоюзу, щоб виходити на них вже на рівні держави, то будуть дуже затребувані фахівці, спроможні працювати у нових технологічних умовах.

Мені дуже подобається система, що склалася в українських агрохолдингах щодо відбору студентів. У залежності від рівня знань молодому спеціалісту агрохолдинги спроможні запропонувати заробітну плату на рівні 30-50 тисяч гривень на місяць для управлінської ланки. Звісно, такий фахівець, крім глибоких знань, повинен володіти сучасними технологіями виробництва та добре знати іноземну мову. Другий рівень – це вузькопрофільні спеціалісти із заробітною платою від 10 до 20 тисяч гривень. І третя категорія – це пересічні фахівці із зарплатою 5-10 тисяч. Тобто кожен студент вже мас може визначати свої майбутнє – старанно вчитися, опановувати нові технології, вчити іноземну мову, тим більше, що ці всі можливості СНАУ їм може надати.

На жаль, особисто я не володію іноземною мовою, але я планую її вивчити. Я з оптимізмом дивлюся у майбутнє нашого університету і впевнений, що наш колектив має всі можливості для самореалізації.

Новини

П'ятниця, 28 квітня 2017
У СНАУ відбулася святкова вчена рада
Вчена рада, що відбулася 28 квітня 2017 року в Сумському... Детальніше...
П'ятниця, 28 квітня 2017
Чеський проект підтримки якості освіти та наукового потенціалу для Сумських ВНЗ
У травні 2017 року запущено проект «Enhancement of capacity building... Детальніше...
П'ятниця, 28 квітня 2017
Наукові дискусії щодо сталого розвитку Україні
Державна установа «Національної академії наук... Детальніше...
П'ятниця, 28 квітня 2017
Кубок ректора СНАУ виборола команда «СемБер»
У рамках заходів, присвячених 40-річчю заснування СНАУ,... Детальніше...
П'ятниця, 28 квітня 2017
Науково, цікаво, захоплююче пройшли лабораторно-практичні заняття в іноземних студентів
Відбулося це на базі НВФ “Бровафарма” (м. Бровари,... Детальніше...
Четвер, 27 квітня 2017
Досягнення наших студентів на Всеукраїнській студентській олімпіаді
Ще одна гідна  перемога  студентів Сумського... Детальніше...
Четвер, 27 квітня 2017
«Захист рослин» гідно захистив честь СНАУ
24-26 квітня 2017 р. на базі Харківського національного... Детальніше...
Четвер, 27 квітня 2017
Студентка СНАУ у складі сумської збірної увійшла до трійки призерів
XIII літня універсіада України зі спортивної аеробіки,... Детальніше...
Четвер, 27 квітня 2017
Спортсмени СНАУ вибороли «бронзу» обласної універсіади
26 квітня 2017 року на базі Сумського державного... Детальніше...
Четвер, 27 квітня 2017
Cтуденти СНАУ спілкуються англійською
26 квітня 2017 року у рамках заходів щодо святкування... Детальніше...
Четвер, 27 квітня 2017
У Сумському НАУ говорили про АЧС з експертами ФАО
Сумський національний аграрний університет бере... Детальніше...
Середа, 26 квітня 2017
У СНАУ відбулася спартакіада серед коледжів
25 квітня 2017 року у спортивному комплексі та на... Детальніше...
Вівторок, 25 квітня 2017
Студентський форум «SNAU - Step-Up» об’єднав студентів Сумщини
«Аграрна освіта - це круто, престижно і дуже... Детальніше...
Понеділок, 24 квітня 2017
Студенти та викладачі СНАУ поїдуть до Німеччини
СНАУ у співпраці із університетом прикладних наук... Детальніше...
Понеділок, 24 квітня 2017
Багаторічне успішне партнерство СНАУ з німецьким фондом академічних обмінів ДААД
21 квітня 2017 року СНАУ з офіційним візитом відвідала... Детальніше...

Пряма мова

Микола Коваленко, проректор з науково-педагогічної, економічної та інноваційної діяльності: Детальніше...

Вiдео про СНАУ

   

Лічильник


©2015 Сумський національний аграрний університет. Офіційна сторінка.