English (United Kingdom)Ukrainian (Ukraine)Русский (Russian Federation)
Головна

kovalenkoМикола Коваленко, проректор з науково-педагогічної, економічної та інноваційної діяльності:

Перш за все варто сказати, що університет для мене є по суті рідним, адже саме тут я отримав вищу освіту на економічному факультеті. І коли я закінчив його у 1991 році, то Іван Миколайович Брюховецький, на той час ректор, напевне, побачив у мені певний потенціал та запропонував створити планово-фінансовий відділ, який я і очолив, реалізовуючи на практиці ідеї Івана Миколайовича, на той час доволі прогресивні й новітні. Так, саме ми перші в Сумській області почали навчати студентів на комерційній основі, і в 1995 році у нас кількість бюджетних і комерційних коштів була майже однаковою. А потім вже і педагогічний, і політехнічний інститути у нас переймали цей досвід. Адже раніше ніхто ніколи цим не займався, бо 100-відсотково всі навчальні заклади фінансувалися з бюджету.

Але займалися ми не тільки тим, що запровадили комерційну форму навчання. Так, ми повернули у власність університету свою котельну, яку самі ж і будували, і, оскільки газ тоді був дешевший, то ми заробляли ще й постачанням тепла та економили власні кошти. Запровадили виготовлення столярних виробів у власному столярному цеху, дерево обробляли, будували теплиці, обробляли землю, тобто, крім основної роботи – навчання студентів, ми вчилися заробляти кошти всіма доступними способами.

Як відомо, у 1997 році в університеті змінилося керівництво, ректором став Олександр Царенко, який запропонував мені посаду проректора з фінансових питань. Потім, починаючи з 1999 року, я працював у Сумській обласній державній адміністрації, в мої задачі входило реформування аграрного сектору, розпаювання землі, під час якого йшла приватизація земель аграрного призначення. Нам вдалося за 2 роки увійти до п’ятірки кращих областей по аграрному сектору. Тоді я отримав нагороду від Кабінету Міністрів за результати роботи.

Після того я працював першим заступником генерального директора – фінансовим директором Харківського тракторного заводу, і це був дуже корисний і позитивний досвід: за півтора роки моєї роботи з потенційно збиткового підприємства, яке щомісяця отримувало 10-15 мільйонів гривень збитків, завод став рентабельним.

Моїм наступним місцем роботи стала державна акціонерна компанія «Хліб України». Задача стояла непроста: упродовж півроку  ліквідувати борг в 1 мільярд 146 мільйонів гривень. Але зі зміною найвищого керівництва в країні я потрапив у такі умови, що для того, щоб залишитися на посаді, я мав вступити до однієї з партій, а я завжди залишався поза політикою, я виробничник, тому пішов з цієї посади у бізнес, де працював з 2005 по 2011 роки. Там заробив певний капітал, яким користуюся і до цього часу.

Посаду проректора з науково-педагогічної, економічної та інноваційної діяльності у Сумському національному аграрному університеті ректор Володимир Ладика запропонував мені, напевне, ще й тому, що ми давно знаємо один одного, працювали разом, у нас однакові підходи до реалізації ідей, створення команди, у нас дуже багато спільних рис.  Я впевнений, що Володимир Іванович – саме той керівник, який може вивести наш навчальний заклад у лідери.

Що ж стосується мого бачення своєї місії на посаді проректора з фінансової діяльності, то я маю задачу організувати детальний аналіз фінансової діяльності СНАУ, складання економічних прогнозів тощо. Я маю чіткий план: перший етап, що триватиме 2-3 місяці, – це систематизація використання трудових, матеріальних та грошових ресурсів; а вже з липня ми плануємо впроваджувати систему оптимізації, пов’язану з економією ресурсів, а також упорядкування трудових відносин. І паралельно – розвиток системи додаткових надходжень. Один з кроків – це збільшення кількості іноземних студентів. Я впевнений, що в цьому році нам вдасться стабілізувати фінансове становище. Ми плануємо створити перехідний залишок, тому що надходження фінансових ресурсів в університеті не є рівномірним, воно коливається – у першому та третьому кварталі зазвичай виникають проблеми, які стабілізуються у другому та четвертому.

Також звернемо увагу на виробництво: будемо планувати роботу кожної структури, яка заробляє гроші. Суть цього полягає в одному: ні ректор, ні проректори не в змозі самостійно збільшити економічні результати без створення системи мотивації керівникам середньої ланки. Тобто кожен повинен мати розуміння: якщо він заробляє кошти для університету, тим самим він зміцнює й свою матеріальну базу, збільшує заробітну плату своїх співробітників. Законодавство України дозволяє заробляти додаткові кошти, а в університеті є для цього необхідна матеріальна база. Але люди цим не займаються, бо не мають мотивації. Я не кажу, що у нас щось організовано неправильно, зовсім ні, просто на сьогоднішній день склалися такі умови, що виш практично стабілізувався, вийшов на нормальний режим роботи, але тут знову піднявся долар – з 8 гривень до 25. До того ж підняли мінімальну заробітну плату, тобто витрати різко зросли, а підняти суму за навчання настільки, щоб це було рентабельним, ми не можемо, бо ринок навчальних послуг диктує ціни. Тому треба шукати шляхи додаткового заробітку, в тому числі у науковій діяльності, яка може бути дуже прибутковою. В університеті на сьогодні вже склалася велика когорта молодих докторів наук, яким немає ще й 40 років, це велика перспектива для СНАУ.

Взагалі хотів би ще раз підкреслити, що в Україні за аграрним сектором – майбутнє. І вже років через три ми це відчуємо: на сьогоднішній день є потреба у продуктах харчування в усьому світі, але самостійно Україна на цей ринок не зайде. Сьогодні кожен агрохолдинг займається цим питанням самостійно, і фактично 40% продукції у нас експортується. Але коли будуть створені умови і відкриються ринки Євросоюзу, щоб виходити на них вже на рівні держави, то будуть дуже затребувані фахівці, спроможні працювати у нових технологічних умовах.

Мені дуже подобається система, що склалася в українських агрохолдингах щодо відбору студентів. У залежності від рівня знань молодому спеціалісту агрохолдинги спроможні запропонувати заробітну плату на рівні 30-50 тисяч гривень на місяць для управлінської ланки. Звісно, такий фахівець, крім глибоких знань, повинен володіти сучасними технологіями виробництва та добре знати іноземну мову. Другий рівень – це вузькопрофільні спеціалісти із заробітною платою від 10 до 20 тисяч гривень. І третя категорія – це пересічні фахівці із зарплатою 5-10 тисяч. Тобто кожен студент вже мас може визначати свої майбутнє – старанно вчитися, опановувати нові технології, вчити іноземну мову, тим більше, що ці всі можливості СНАУ їм може надати.

На жаль, особисто я не володію іноземною мовою, але я планую її вивчити. Я з оптимізмом дивлюся у майбутнє нашого університету і впевнений, що наш колектив має всі можливості для самореалізації.

Новини

Понеділок, 22 травня 2017
СНАУ на День кар’єри частував ковбасою й сиром власного виробництва
19 травня 2017 року в конгрес-центрі СумДУ відбувся захід... Детальніше...
Понеділок, 22 травня 2017
Завершилася спартакіада СНАУ
Минулого тижня відбулися змагання з пляжного... Детальніше...
Понеділок, 22 травня 2017
40-річчю СНАУ присвячується
Під таким девізом пройшов «Фестиваль студентської... Детальніше...
Понеділок, 22 травня 2017
Проект RISE впроваджується у СНАУ
У лютому 2017 року Сумський національний аграрний... Детальніше...
Понеділок, 22 травня 2017
Студенти СНАУ – серед призерів олімпіади з ґрунтознавства
8-19 травня 2017 року відбувся ІІ етап Всеукраїнської... Детальніше...
Неділя, 21 травня 2017
Принципам органічного тваринництва навчали у СНАУ
15-16 травня 2017 року в Сумському національному... Детальніше...
Неділя, 21 травня 2017
Семінари від голландських партнерів
З 14 по 18 травня 2017 року в Сумському національному... Детальніше...
П'ятниця, 19 травня 2017
У СНАУ відкрили Регіональний центр зі сталого розвитку сільських територій
18 травня 2017 року на факультеті економіки і... Детальніше...
Четвер, 18 травня 2017
День вишиванки відзначили в СНАУ
У третій четвер травня українці святкують День... Детальніше...
Четвер, 18 травня 2017
ТОВ «Комплекс Агромарс» запрошує студентів на практику
17 травня 2017 року до Сумського національного аграрного... Детальніше...
Середа, 17 травня 2017
Спортсмени ІТФ стали кращими у спартакіаді з волейболу
Днями в Сумському НАУ відбулися змагання з волейболу,... Детальніше...
Понеділок, 15 травня 2017
За "Кубок СНАУ" змагалися чотирилапі спортсмени
7 травня 2017 року на центральному стадіоні СНАУ були... Детальніше...
Понеділок, 15 травня 2017
Володимир Ладика - почесний професор вірменського університету
Рішенням ученої ради Національного аграрного... Детальніше...
Понеділок, 15 травня 2017
«Зірковий шанс» у Сумах: АСБТ «Свей» знову серед перших!
13-14 травня 2017 року в Сумах відбувся Міжрегіональний... Детальніше...
Четвер, 11 травня 2017
Студенти зустрілися з представником компанії «Агропросперіс»
11 травня 2017 року у Сумському національному аграрному... Детальніше...

Пряма мова

Микола Коваленко, проректор з науково-педагогічної, економічної та інноваційної діяльності: Детальніше...

Вiдео про СНАУ

   

Лічильник


©2015 Сумський національний аграрний університет. Офіційна сторінка.